sobota, 12 stycznia 2008

Komunikacja


Tytuł: Bez tytułu - na razie :)
Wykonane: 09.2006 W-wa,

_,.--.,_,.--.,_,.--.,_,.--.,_,.--.,_,.--.,_,.--.,_,.--.,_,.--.,_


Komunikacja - przepływ informacji, przemieszczanie się ludzi, porozumiewanie się, docieranie do jakiegoś miejsca, do kogoś. Do kogoś w sensie fizycznym i/lub mentalnym.
Każdy się komunikuje. Bez tego nie ma społeczności, postępu, porozumienia lub jego braku - tak, bo jak może być porozumienie, jeśli nie byłoby możliwości komunikacji nie byłoby wcześniej możliwości znalezienia osobnika z którym można byłoby nie wyrobić porozumienia. To jest jednak bardzo hipotetyczna sytuacja.
Znacznie częściej jest tak, że to właśnie możliwość komunikowania sprawia niemożność wyżej wspomnianej komunikacji. Paradoks. A jednak. Ogólnodostępność środków komunikacji sprawia, że bywa problem z komunikacją, tworzą się korki na drogach, blokują się linie telefoniczne.
Jest również pewien bardzo specyficzny problem komunikacyjny. Dotyczący komunikacji międzyludzkiej, najzwyklejszej, w formie mowy i nie jest związany z barierą językową. Czasem chciałoby się do kogoś dotrzeć. Za wszelką cenę, bo jest to ważne ze względów osobistych, czy jakichkolwiek innych, a w żaden sposób nie daje się rady tego zrobić, mimo mowy w tym samym języku, mimo wielu godzin rozmów, bywa, że mimo wspólnego - na pozór jak się później okazuje - zdania. Co więcej nie do końca wiadomo, gdzie szukać przyczyn takiego stanu rzeczy, bo powodów może być nader wiele...

  • błąd komunikacyjny - próbujesz coś komuś powiedzieć ale ten ktoś inaczej rozumie Twoje słowa - Twoje intencje (błąd komunikacyjny jest znacznie bardziej złożonym zjawiskiem, i należałoby tu rozważać to jako zjawisko socjologiczne, czasem wynikłe z problemów w percepcji, kiedy indziej jako błąd na drodze informacji od jej adresata do odbiorcy, ale nie o takie rozważania mi tu chodzi, chociaż jest to tu jak najbardziej adekwatne),
  • fałsz - próbujesz coś komuś powiedzieć, ale ten ktoś ma inne intencje i się z tym nie ujawnia,
  • ingerencja osoby trzeciej - czyli ktoś Twojemu rozmówcy powiedział, że Ty, jesteś taką, czy inną osobą i rozmówca nie odbiera Ciebie jako Ciebie tylko przez pryzmat tego, co o Tobie słyszał
  • bariery kulturowe - mimo mowy w tym samym języku i (teoretycznie) w pełni porozumienia powodem może być przynależność obu rozmówców do różnych grup społecznych - takie bariery bywają przy próbie porozumiewania się mieszkańców wsi i miast, ludzi o różnym statusie majątkowym, osób z tzw. wyższych sfer (dajmy na to wywodzących się rodzin arystokratycznych) z ludźmi o niższym statusie społecznym, polityków i szarych ludzi. Można by tak długo wymieniać. Ta grupa przyczyn bierze się z obawy przed odrzuceniem przez grupę społeczną do której należy Twój rozmówca - tylko, czy jest to wystarczający powód do wyrozumiałości?

Tak jak w trzech pierwszych przypadkach nie ma jasności w przyczynie braku porozumienia, tak w czwartej grupie przyczyny powodu tego braku rysują się nieco jaśniej. Często jednak bywa, że ów brak porozumienia w komunikacji międzyludzkiej jest wypadkową kilku tych przyczyn. Reguł jednak tu nie ma, bo ludzie są różni i nie można wszystkich mierzyć jedną miarą... Tym samym mimo wywodu długiego jak jasny gwint jesteśmy w punkcie wyjścia. No może prawie.

Brak komentarzy: